Územní studie Viničné terasy

Územní studie Viničné terasy – naši jihovýchodní sousedi

Cílem územní studie „Plzeň – Viničné terasy“ zpracované Útvarem koncepce a rozvoje v roce 2011 bylo stanovit regulační podmínky, které budou dále sloužit jako podklad pro rozhodování o zástavbě části území. Zpracování územní studie pro část území Viničních teras bylo podmínkou pro schválení změny funkčního využití ze zahrad (ZH) na bydlení čisté (BČ).

Vinicne_terasy_reg_prvky_1_12

Zpracovaná územní studie zahrnuje nejen návrh prostorových regulativů, které vychází z hodnot a tradic řešeného území, ale i návrh dopravního napojení a napojení území na sítě technické infrastruktury. Pro řešené území byl navržen takový typ zástavby, který nenaruší stávající ojedinělý charakter kulturní krajiny. Samostatně stojící objekty svým objemem budou reagovat na současný charakter zástavby místa. Pro budoucí regulaci je uvažována maximální plocha zastavění vycházející ze stávající hustoty zastavění v území, minimální podíl zeleně, maximální a zároveň i minimální velikost jednotlivých objektů a vzdálenost mezi nimi. Výška objektů je stanovena jako maximální v počtu podlaží (NP) a vzhledem ke svažitému a terasovitě upravenému terénu je vztažena k jižnímu pohledu (od ulice Pod Vinicemi). Z hlediska tvaru střech je možné použití sedlové, pultové i ploché střechy. Tyto regulace budou podporovat jak charakter zástavby – bydlení v zeleni – tak, aby bylo z dálkových pohledů patrné, že se jedná o solitérní zástavbu. Návrh prostorové regulace byl prověřen zákresy do fotografií a vizualizacemi.

image002 2

Dále bylo prověřeno dopravní napojení pozemku, které je řešeno navrženou obslužnou komunikací. Zásobování řešeného území vodou je možné ze zásobního řadu z vodojemu
Vinice v místě, kde řad již není uložen ve štole. Odkanalizování řešeného území do kanalizační sítě není možné, splaškové vody bude tedy nutno likvidovat odvozem ze žumpy. Z hlediska zásobování území elektrickou energií je možné napojení na stávající síť. Jelikož se řešené území nachází na jižním svahu, nabízí se využití obnovitelných zdrojů energie.

image007 2image003 2 image004 2 image005 2 image006 2

Zdroj: Útvar koncepce města Plzně